Phần mềm hữu ích với Internet
By boyviet
#722035 tks bạn được rùi To remove the MySearchResults.com toolbar bar from your computer, do the following:

Internet Explorer & Chrome

1. From the Start Menu select Control Panel

2. Click on Uninstall/Remove Programs.

3. Select Default Tab in the list of installed applications.

4. Click Remove or Uninstall and follow the prompts to uninstall the software.

Firefox

1. Go to Tools-->Add-ons

2. Highlight Default Tab and click the Remove button

3. Search Default: Type “about:config” into the address bar and click “Enter”, then click the “I’ll be careful, I promise!” button. Type “keyword.URL” into the search box that appears. Right-click on the “keyword.URL” entry and click “Modify”, enter the search engine you would like to search from the address bar with.

4. Home page: Click the ‘Tools’ menu, look under the ‘Home Page’ text box on the ‘General’ tab, enter the URL of the site you would like to use as your homepage, or choose one of the other options.

---------------------------phần mềm đó có tên là Default Tab với icon là cái kính lúp nha bà con---------

đau đầu với anh 2 này 1 tháng giời!

Lưu ý khi sử dụng

- Gặp Link download hỏng, hãy đăng trả lời (yêu cầu link download mới), Các MOD sẽ cập nhật link sớm nhất
- Tìm kiếm trước khi đăng bài mới

Chủ đề liên quan:
By minh_nhi
By quocvan910312
#722039 tui vẫn không được . gỡ hết các thứ liên quan trong panel mà không dc . ai biết chữa thế nào hêm ?? vào cài đạt trình duyệt ..gỡ trong đấy ra nữa b àk
By Clerk
#722042 mình đang sài windows 8, nên tìm trên mạng các thông tin về nó khá ít.....mình muốn gõ bỏ "mysearchresult" trong explorer của windows 8, bạn nào biết thì chỉ mình với....mình cảm ơn!!
By Dar
#722044 được rồi thanks mọi người nha. vào control panel rồi gỡ default Tap là ok các bạn ah.
Kết nối đề xuất:
Learn Synonym